Hogyan építsünk elektromos kerítést?
Hozzáadva 9.3.2023 10:14.32 Megjelenítések száma 1823
HOL KEZDJÜK?
Ha még újoncnak számít az elektromos kerítés témakörben, az összes kifejezés és a különböző elemek bonyolultnak tűnhetnek az Ön számára. Még ha ismeri is az elektromos kerítéseket, előfordulhat, hogy nem tud róluk mindent, és elveszettnek érezheti magát a különböző kifejezések között.
Összeállítottunk egy rövid útmutatót, amely segít Önnek az elektromos kerítés létrehozásában, akár több hektárnyi területet szeretne elkeríteni, akár egy kis hordozható kerítést keres ideiglenes legelők kialakításához.
A forrás elektromos impulzust generál, amely áthalad a kerítésen (piros). Amikor az állat hozzáér a kerítéshez, az áramkör bezárul, és az elektromos impulzus áthalad a testén, majd a talajba jut (zöld). Ezután áthalad a talajon, a földelőrendszerbe, majd vissza az áramforráshoz.
Ezért fontos a jó földelőrendszer kialakítása. A rossz földelés okozza az elektromos kerítés használói által tapasztalt problémák 9/10-ét. A földelőrendszernek legalább három, egymástól 25-30 cm távolságra elhelyezett, 33 cm-es horganyzott acélrúdból kell állnia, amelyeket egyetlen, az áramforráshoz vezető huzal köt össze. Nagyobb források esetén további földelőrudakra lehet szükség. Kisebb hordozható kerítéseknél a könnyű telepítés és eltávolítás érdekében egyetlen 100 cm-es földelőrúd is elegendő.
Ezen alkotóelemeken kívül további 3 fő elemre van szükség egy működőképes elektromos kerítés kivitelezéséhez: oszlopok, szigetelők és huzal - kötél - szalag:
Ha az oszlopokhoz nem vezető anyagot (például műanyagot vagy üvegszálat) használunk, akkor nincs szükség szigetelőkre. Kínálatunkban 104 cm-es vagy 140 cm-es kész oszlopokat talál. A fa- és fémoszlopokhoz azonban szigetelők használata szükséges, hogy megakadályozzák a villanyáram átjutását a vezetékből a talajba az oszlopon keresztül. Valahányszor a villanyáram a vezetékből a talajba jut, azt meghibásodásnak nevezzük. Meghibásodást okozhat a túl magas és a vezetékkel érintkező nedves fű, a talajt és a vezetéket érő laza törmelék, ha a szigetelők eltörtek, illetve ha a vezetékek leesnek és érintkeznek a talajjal.
Ezen alkotóelemeken kívül csatlakozókra is szükség lesz a vezeték megfeszítéséhez, hogy feszes maradjon, a vezeték lezárásához a hurok végén, a két vezetékhossz összekapcsolásához, valamint több szál elektromos összekapcsolásához.
A kapuk esetében számos lehetőség létezik. Attól függően, hogy a kaput villamosítani kell-e vagy sem, dönthet úgy is, hogy egyszerűen lezárja és elölről kezdi a kapu körüli kerítéssel. Erre a célra földalatti vagy légkábel használható. Ha a kaput villamosítjuk, akkor kapuhorgony vagy kapukészlet (például elektromos rugós kapu) használható.
A kerítés befejezéséhez szükség lehet bizonyos szerszámokra és műszerekre. A csörlők a kötelek, huzalok és szalagok tárolására és feszítésére szolgálnak. A teszterek segítségével megmérhetjük a kerítésen lévő áramot és feszültséget, hogy meggyőződjünk annak megfelelő működéséről, illetve segítséget nyújthatnak a hibák felderítésében, lokalizálásában és javításában.
Végül ne feledkezzünk meg a figyelmeztető tábláról sem, amelyet a kerítésre kell rögzíteni és tájékoztatni a járókelőket arról, hogy a kerítés feszültség alatt áll. Elsősorban a gyerekek szeretik kipróbálni, hogy "működik-e" :)
Az elektromos kerítés gyors megépítésére akár egy hálót is használatunk. Az elv ugyanaz, csak az oszlopok, szigetelők, kötelek és szalagok helyett egy hálót használunk. A forrás bekötése szintén ugyanúgy történik.
Összefoglalva íme egy áttekintés a szükséges elemekről:
Amennyiben bármilyen kérdése merül fel, bővebb információért forduljon hozzánk. Szívesen segítünk egyedi igényeivel kapcsolatban.